PRODUKCJA GAZU ON-SITE
Optymalizacja kosztów jest podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze produkcji gazu na miejscu jego wykorzystania - w zakładzie klienta zamiast dostaw autocysternami. Decyzja może być uzależniona od następujących elementów:
- czy istnieje technologia umożliwiająca wytwarzanie gazu on-site dla klienta o wymaganej jakości i ilości?
- czy można osiągnąć wystarczające korzyści skali, aby produkcja na miejscu była opłacalna?
- czy urządzenia będą w pełni wykorzystane, aby uzyskać oszczędności?
- czy jest dostępna odpowiednia infrastruktura i przestrzeń, aby spełnić wymogi montażu i eksploatacji instalacji on-site?
- czy dostępne są niezbędne media po akceptowanych kosztach (prąd)?
- jakie są możliwe opcje zaopatrzenia podczas awarii lub konserwacji?
DORADZTWO I TECHNOLOGIE
Po opracowaniu rozwiązania w zakresie dostaw gazów i potwierdzeniu kalkulacji, nadszedł czas, aby zaprojektować system on-site oraz sposób magazynowania gazu, udostępnić zasoby instalacyjne oraz usługowe, a w końcu zrealizować projekt.
PRODUKCJA TLENU I AZOTU ON-SITE
Co do zasady wyróżnić można dwie metody separacji powietrza atmosferycznego: kriogeniczne i niekriogeniczne. Instalacja kriogeniczna jest w stanie zapewnić wyższy poziom czystości gazu, podczas gdy instalacje niekriogeniczne wymagają niższych nakładów inwestycyjnych. Jest jednak idealnym rozwiązaniem dla większych podaży gazu.
KRIOGENICZNA SEPARACJA POWIETRZA
W kriogenicznych instalacjach separacji powietrza, gazy obecne w powietrzu atmosferycznym są oddzielane w niskiej temperaturze, zgodnie z zasadą rektyfikacji, wykorzystując różne temperatury ich wrzenia. Rozróżniamy trzy rodzaje instalacji:
- wysokowydajne jednostki separacji powietrza o dużej wydajności z opcjonalnym skraplaniem
- generatory azotu CryoGAN: zoptymalizowane do produkcji azotu
- generatory tlenu CryoGOX: zoptymalizowane do produkcji tlenu
NIEKRIOGENICZNA SEPARACJA POWIETRZA
Niekriogeniczne procesy separacji powietrza działają na zasadzie adsorpcji zmiennociśnieniowej, lub są oparte na separacji za pomocą membran półprzepuszczalnych. Można wymieć następujące typy jednostek:
- adsorpcja zmiennociśnieniowa (PSA)
- próżniowa adsorpcja zmiennociśnieniowej (VPSA)
- jednostki membranowe
PRODUKCJA WODORU
Messer oferuje szeroką gamę technologii do produkcji wodoru i gazów syntetycznych, a wybór optymalnego procesu zależy od kilku czynników, takich jak zastosowanie, ilość i jakość.
Reformery pary jako surowiec wykorzystują gaz ziemny i mogą być stosowane zarówno do małych, jak i dużych objętości wodoru. W tak zwanym procesie reformingu parowego surowiec miesza się z parą technologiczną, ogrzewa do około 480° C, a następnie rozdziela przy użyciu katalizatora na bazie niklu. W reaktorze tlenek węgla (CO) reaguje z wodą (H2O) z wytworzeniem wodoru (H2) i dwutlenku węgla (CO2) - konwersja katalityczna, zawartość wodoru w reformowanym gazie dalej wzrasta. Na koniec wodór jest oczyszczany w jednostce PSA. Otrzymywany jest produkt pod ciśnieniem od 15 do 30 barów i czystości do 99,9995%.
W przypadku firm, które już dysponują wodorem, ale wymagają wyższego poziomu czystości do dalszego wykorzystania, Messer może dostarczać wodorowe jednostki PSA jako oddzielne instalacje, które odbierają bogaty w wodór strumień gazu i przekształcają go w wodór o wysokiej czystości (> 99,999%).
Skontaktuj się ze specjalistą Messer aby otrzymać propozycję optymalnego rozwiązania oraz kalkulację kosztów inwestycji. Więcej informacji na temat produkcji gazów on-site, takich jak tlen i azot czy wodór otrzymasz kontaktując się ze specjalistą Messer.