Informujemy, że strona internetowa http://messergroup.com/pl/ korzysta z plików cookies oraz technologii pozwalających na dostosowanie treści strony do potrzeb i wygody naszych użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące zastosowanych technologii znajdują się w dokumencie „Polityka prywatności”. Korzystając z serwisu akceptują Państwo jej postanowienia. W przypadku braku zgody, prosimy o zmianę ustawień Państwa przeglądarki internetowej.
Widok zawartości stron

Wodór

Wodór jest najlżejszym z wszystkich gazów. Najważniejszymi procesami wytwarzania wodoru są katalityczne procesy reformingowe (steam-reforming) oraz elektroliza roztworów chlorku potasowego. 

Ponad dwie trzecie światowej produkcji wodoru przepływa do sektora chemicznego. Większa jego cześć wykorzystywana jest do syntezy amoniaku i metanolu. Ponadto, przemysł chemiczny stosuje liczne procesy uwodorowania, znane częściowo pod takimi nazwami jaki Hydrofining i Hydrotreating. Wodór jest stosowany w wielu zastosowaniach przemysłowych ze względu na jego typowe właściwości fizyczne i chemiczne - jako gaz palny dla specjalnych zastosowań, jako gaz ochronny w obróbce cieplnej, w technologii środków żywności i w przemyśle elektronicznym. Niedawno wodór był również postrzegany jako nośnik alternatywnej energii. Ale wodór jest również stosowany w określonych zastosowaniach w przemyśle metalowym i laboratoriach.

Z uwagi na dużą przewodność cieplną, wodór stosowany jest również jako gaz chłodzący, np. dla generatorów prądu.

W ostatnich czasach dyskutuje się na temat wodoru jako alternatywnym nośniku energii przyszłości.

ZASTOSOWANIE:

Przemysł spożywczy
     • utwardzanie tłuszczów jadalnych (np. margaryny)

Metalurgia
     • atmosfera ochronna w procesach wysokotemperaturowych

Obróbka metali
     • spawanie stali austenitycznej (mieszanka z argonem)
     • cięcie i spawanie plazmowe

Chemia
     • procesy hydrokrakingu i hydrorafinacji

Farmaceutyka
     • produkcja sorbitolu stosowanego w kosmetykach, detergentach, klejach, witaminach

Elektronika
     • specjalna atmosfera do produkcji układów półprzewodnikowych